Rozmowa Andrzej Duda – Petro Poroszenko


Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta poinformował, że Petro Poroszenko zadzwonił do Andrzeja Dudy. Telefoniczna rozmowa obydwóch prezydentów trwała około pół godziny i dotyczyła rosyjskiej agresji na Morzu Azowskim.

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, poinformował, że do rozmowy doszło z inicjatywy Petra Poroszenki. Później prezydent Andrzej Duda spotkał się również w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

O szczegółach rozmowy Kancelaria Prezydenta ma poinformować na specjalnym briefingu. Wcześniej uczyniła to strona ukraińska, która ujawniła więcej informacji na temat rozmów.

„Prezydent Ukrainy poinformował o brutalnym akcie agresji Rosji przeciwko Ukrainie na wodach Cieśniny Kerczeńskiej oraz działaniach, które Ukraina podjęła w odpowiedzi, łącznie z wprowadzeniem stanu wojennego. Prezydent Polski wyraził poparcie dla Ukrainy oraz jej działań. Rozmówcy skoordynowali dalsze kroki w związku z rosyjskim zagrożeniem. Poroszenko i Duda zaapelowali także do UE o nasilenie nacisków sankcyjnych na Rosję i podniesienie tej kwestii na posiedzeniu Rady Europejskiej.” – oświadczyła w komunikacie administracja ukraińska.


Rosyjska agresja

Przypomnijmy, w niedzielę rosyjskie wojska ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie jednostki pływające w rejonie Morza Azowskiego. Rannych zostało sześciu ukraińskich żołnierzy. Zgodnie z tym, co przekazuje strona rosyjska, wszyscy znajdują się pod dobrą opieką medyczną.

Wcześniej rosyjski okręt staranował ukraińską jednostkę. Całe zdarzenie uwieczniono kamerą, a następnie opublikowano w sieci. Film oraz cały tekst na ten temat znajdą państwo W TYM MIEJSCU.

Stan wojenny, wojsko w gotowości

Ukraina stanowczo odpowiedziała na agresję Rosji. Prezydent kraju, Petro Poroszenko, zapowiedział, że na terenie całego kraju najprawdopodobniej władze wprowadzą stan wojenny. Tak też uczyniły.

Stanowisko w całej sprawie przedstawiło tamtejsze Ministerstwo Obrony Narodowej. Z komunikatu wynika, iż ukraińska armia została postawiona w stan najwyższej gotowości.

 

Źródło: rmf24.pl; fakt.pl; wmeritum.pl; wiadomosci.com


Zobacz Też: Ukraina : Prezydent podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego


Komentarze: