Sprawdź, jak Rafał Trzaskowski wywiązuje się z obietnic. Ile prawdy w przedwyborczych deklaracjach?


Warszawscy radni PiS uruchomili stronę trzaskowskiwatch.com , na której będą przypominać o obietnicach składanych w kampanii wyborczej przez obecnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i jak są one realizowane – poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceszef MS Patryk Jaki.

 

– Chcemy państwu powiedzieć, że uruchamiamy nowy projekt. Projekt strony internetowej, która będzie pokazywała i będzie przypominała prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu o jego obietnicach – oświadczył Jaki podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie, w której uczestniczyli też warszawscy radni PiS.

 

 

Polityk zwrócił uwagę, że „obietnice Platformy mają to do siebie, że bardzo szybko odchodzą, są zapominane”. – Natomiast my jako opozycja, ale jednak z bardzo silną legitymacją w Warszawie, mamy zamiar ciężko pracować, aby przypominać prezydentowi dlaczego został prezydentem, jakie obietnice składał – mówił.

– Dlatego założyliśmy stronę trzaskowskiwatch.com – poinformował Jaki.

Jaki zwrócił się też do Trzaskowskiego: „Panie prezydencie, jeżeli pan kiedyś będzie miał problem, żeby przypomnieć sobie, jakie pan miał obietnice, może pan do mnie zadzwonić. Ja panu zawsze przypomnę co pan obiecywał w kampanii wyborczej”. Dodał, że na uruchomionej przez radnych PiS stronie można też pobrać program Trzaskowskiego.

Jak tłumaczył, na stronie tej będzie można znaleźć propozycje programowe Trzaskowskiego z kampanii wyborczej i jak są one realizowane. – Na bieżąco będzie można śledzić jak wygląda realizacja obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego – dodał polityk. W tym kontekście wskazał na obietnice dotyczącą 100-proc. dofinansowania kosztów wymiany pieców, czy cen biletów komunikacji miejskiej. Nawiązał też do zmiany uchwały dotyczącej bonifikat przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Jaka bonifikata za przekształcenie?

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat (w przypadku gruntów, których właścicielem jest skarb państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona na 60 proc.). Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

W pierwszej połowie grudnia Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. We wtorek Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zwróci się do przewodniczącej Rady Miasta Warszawy o zwołanie sesji w środę i będzie rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc. Sesja Rady Warszawy w sprawie wysokości bonifikaty zaplanowana jest na czwartek, na godz. 10. Radni KO zadeklarowali głosowanie za uchyleniem uchwały Rady sprzed kilku dni.


„Zmienność pana prezydenta”

Przewodniczący klubu warszawskich radnych PiS Cezary Jurkiewicz odnosząc się do zapowiedzianej na czwartek sesji Rady Warszawy stwierdził, że trudno przewidzieć, co się na niej stanie. – Znając zmienność pana prezydenta Trzaskowskiego wszystko jest możliwe – powiedział Jurkiewicz. Jak dodał radni PiS poprą wniosek o podwyższenie bonifikaty.

Radny PiS Jacek Ozdoba zaapelował, by na sesji pojawił się prezydent Trzaskowski. – Apelujemy do pana prezydenta, aby się stawił, bo do tej pory pan prezydent tylko raz przyszedł, na zaprzysiężenie, a już dalej merytorycznie nie chce z nami rozmawiać jako radnymi – mówił Ozdoba. – Gdyby przyszedł na sesję, na której obniżano bonifikatę, to być może nie byłoby tej skandalicznej sytuacji, mieszkańcy by się nie denerwowali – ocenił Ozdoba.

Jaki pytany jak zagłosuje w sprawie propozycji Platformy, by ustawowo dokonać zmian wysokości bonifikat dotyczących gruntów, których właścicielem jest skarb państwa, odparł: „Jeżeli ode mnie by to zależało, to ja bym nawet chciał 100-proc. bonifikaty, ale przypominam, że w sprawie o której mówimy nie chodzi o wysokość bonifikaty, chodzi o oszustwo wyborcze”. – Chodzi o to, że 2 dni przed wyborami Platforma coś zadeklarowała, i 2 dni po wyborach się z tego wycofuje – dodał.

„Bonifikaty nigdy nie były częścią programu KO”

W środę rano Trzaskowski podkreślił na Twitterze, że „bonifikaty nigdy nie były częścią programu KO”. „To był wniosek radnych PiS. No to Panowie do boju – przekonujcie kolegów do podwyższenia bonifikaty na gruntach skarbu państwa, inaczej to wy będziecie winni krańcowej niesprawiedliwości. Zaczęliście się już tłumaczyć warszawiakom?” – napisał.

 

 

Konieczność ustalenia wysokości bonifikaty dla gruntów będących własnością Warszawy wynika z uchwalonej w sierpniu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. W przypadku gruntów, których właścicielem jest skarb państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona na 60 proc.

 

źródło: polskieradio24.pl/


Zobacz: Sikorski: Rząd PiS stosuje „taktykę bobasa”. Ci amatorzy myślą, że wystarczy tupać i krzyczeć


Komentarze: