Unia Europejska przekaże Ukrainie 500 milionów euro wsparcia


Komisja Europejska potwierdziła, że wypłaci Ukrainie 500 milionów euro w ramach pomocy mikrofinansowej.Fakt, że Ukraina nadal realizuje reformy pomimo obecnego stanu bezpieczeństwa i zbliżającego się cyklu wyborczego, to ważny i zachęcający sygnał – ocenia komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

Miliony, które UE przekaże Ukrainie to nagroda za przeprowadzone reformy oraz wsparcie wobec konfliktu z Rosją. Kraj otrzymał od wspólnoty (od 2004 roku) już ponad 3,3 miliardy euro. Fundusze mają pokryć nie tylko potrzeby finansowe Ukrainy, ale także wspierać reformy strukturalne.

 

Pomoc udzielana Ukraińcom to największe jak dotąd wsparcie udzielone przez Unię Europejską – Unia Europejska pokazała, że stale wspiera politycznie i finansowo Ukrainę. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty środków ma miejsce w kluczowym momencie, kiedy Ukraina i jej obywatele stają wobec nowej agresji ze strony Rosji i potrzebują solidarności z międzynarodowymi partnerami – komentuje sytuację wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.


 

Unijni politycy jednocześnie przestrzegają Rosję przed dalszymi krokami ws. Ukrainy. “Takie agresywne zachowanie jest nie do przyjęcia w dzisiejszej Europie” – podkreśla Dombrovskis. Tymczasem w związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej armia Ukrainy została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej.

Sztab Sił Zbrojnych w Kijowie wydał specjalny komunikat, w którym poinformował o stanie SZ Ukrainy – Na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie wprowadzenia stanu wojennego naczelnik Sztabu Generalnego, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy wydał rozkaz postawienia rodzajów i jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej.

źródło: medianarodowe.com


Zobacz Też: Coraz goręcej w Paryżu. Policji skradziono karabin szturmowy


Komentarze: