Wielka burza słoneczna zaszkodzi Ziemi i ludziom?


Astronomowie alarmują, że kilka dni temu na Słońcu pojawiła się wielka ciemna plama, która spowodowała tak zwaną burzę słoneczną. Jej skutki możemy odczuć na Ziemi. Tego typu zjawiska na Słońcu zdarzają się stosunkowo często – tak zwane koronalne wyrzuty masy spowodowane są zaburzeniami w zewnętrznej atmosferze naszej gwiazdy. I nie byłyby one dla nas powodem do niepokoju, gdyby nie kilka faktów.

Tego typu zjawiska na Słońcu zdarzają się stosunkowo często – tak zwane koronalne wyrzuty masy spowodowane są zaburzeniami w zewnętrznej atmosferze naszej gwiazdy. I nie byłyby one dla nas powodem do niepokoju, gdyby nie fakt, że powodują one ogromne zmiany w nasileniu wiatru słonecznego – strumieniu zjonizowanych cząstek, pędzących od naszej gwiazdy do krańców Układu Słonecznego. Przed tym wiatrem chroni nas pole magnetyczne Ziemi, jednak kiedy wiatr nasila się, również nad naszą planetą dochodzi do tzw. burzy geomagnetycznej, czyli intensywnych zmian pola magnetycznego Ziemi.

Do niedawna te zjawiska rozgrywające się w kosmosie skutkowały dla nas właściwie wyłącznie możliwością podziwiania zorzy polarnej – widowiskowym spektaklem świetlnym, wywoływanym przez interakcje cząstek wiatru słonecznego z ziemską magnetosferą. Dziś jednak to się zmieniło – promieniowanie z wiatru słonecznego oddziałuje na urządzenia elektryczne i elektroniczne. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powodowały awarie linii elektrycznych oraz komputerów, zakłócały nadawanie i odbiór fal radiowych. Dziś dochodzi do tego zagrożenie dla urządzeń umieszczonych na ziemskiej orbicie, na przykład satelitów telekomunikacyjnych.

 

Zdarza się też, że silne podmuchy wiatru słonecznego dezorientują meteorologów. To burze magnetyczne odpowiadają za większość złych odczytów z satelitów pogodowych w ostatnich 16 latach, twierdzi prof. Kerri Cahoy z Massachusetts Institute of Technology. Uczony przyjrzał się 16 dużym awariom satelitów w tym czasie i zauważył, że niemal wszystkie zdarzyły się w fazie wyciszania Słońca po silnej aktywności. Wtedy właśnie w wietrze słonecznym znajduje się najwięcej wysokoenergetycznych elektronów, niszczących obwody w elektronice. Do awarii doszło mimo, że satelity buduje się ze specjalnych materiałów chroniących je przed zjonizowanymi cząstkami.


Wpływ burzy słonecznej na ludzi
A skoro burze na Słońcu oddziałują w tak widoczny sposób na materię nieożywioną, mogą też wpływać na organizmy żywe. Jak wykryli w pierwszym tego typu eksperymencie na świecie naukowcy z uniwersytetów w Atenach, Baku w Azerbejdżanie i Sofii w Bułgarii, aktywność Słońca stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Przez dwa lata (od lipca 2006 roku do marca 2008 roku) naukowcy z Baku mierzyli codziennie tętno siedmiu osobom biorącym udział w eksperymencie oraz monitorowali ich stan zdrowia. W tym samym czasie w Neutron Monitor Station w Grecji naukowcy badali natężenie docierającego do ziemi promieniowania kosmicznego (wskaźnik CRI – Cosmic Ray Intensity). Badając intensywność CRI można ustalić, kiedy na Ziemi zwiększa się aktywność pola magnetycznego, ponieważ w tym czasie ilość promieniowania docierającego do Ziemi gwałtownie się zmniejsza. Fizycy nazywają to zjawisko efektem Forbusha. Szczególnie istotny dla badania był grudzień 2006 roku, kiedy aktywność Słońca była na tyle duża, że spowodowała burzę magnetyczną na Ziemi.

Po dwóch latach pomiarów naukowcy dowiedli, że serce człowieka reaguje na zmiany w aktywności słonecznej. Okazało się, że nasz puls gwałtownie przyspiesza już trzy dni przed największymi wybuchami na Słońcu, zaś apogeum osiąga na dzień przed największym nasileniem burzy. Potem na chwilę spada, aby znowu wzrosnąć w odpowiedzi na efekt Forbusha, czyli spadek promieniowania na Ziemi. Tak stało się właśnie w grudniu 2006 roku. Nagłe skoki i spadki tętna wyciszają się trzy dni po burzy, kiedy puls osiąga swój normalny poziom. Jak wykazały badania, puls w trakcie burzy geomagnetycznej oraz podczas działania efektu Forbusha może się podnieść z normalnego poziomu 60-70 uderzeń na minutę aż do 84. U zdrowych ludzi podwyższone przez kilka dni tętno nie wpływa znacząco na stan zdrowia. Jednak, jak twierdzą kardiolodzy, u osób cierpiących na chorobę wieńcową puls powyżej 70 uderzeń na minutę w stanie spoczynku może być szkodliwa dla serca, a nawet spowodować zawał.

I rzeczywiście, zawały w trakcie burz na Słońcu zdarzają się częściej, niż w czasie, kiedy nasza gwiazda jest spokojna. Dowiodły tego dwa niezależne badania prowadzone przez uczonych w Moskwie i w Mexico City. Badacze prześledzili przypadki ataków serca w Mexico City w latach 1992-1996, notowane przez meksykański Narodowy Instytut Kardiologii, i porównali je z datami występowania w tym czasie wzmożonej aktywności słonecznej. Okazało się, że w okresie występowania erupcji na Słońcu na Ziemi odnotowywano 14-procentowy wzrost liczby ataków serca. Moskiewskie badania pokazały zaskakująco podobny wynik.

Na szczęście obecna burza geomagnetyczna nie powinna być szczególnie silna – ma ona drugi stopień w pięciostopniowej skali rosnącej. Ale na wszelki wypadek uważajmy w najbliższych dniach nie tylko na wskazania nawigacji satelitarnej, ale też na swoje serce. A osoby mieszkające w pobliżu koła podbiegunowego mogą liczyć na spektakularne zorze.

źródło; newsweek.pl


Zobacz Też: Świetne! Duda: Przesłali mi zdjęcie. Padłem


Komentarze: